reklama

Falšovanie obrazov na Slovensku

Hospodárska a finančná kríza so sebou priniesla aj krízu investovania, pretože na Slovensku nežijú len chudáci, ktorí nevedia, čo zajtra dajú deťom do úst - ako by sa mohlo podľa článkov v novinách a televíznych správ zdať -, ale žije tu aj početná vrstva majetných ľudí, ktorá momentálne rieši dilemu, čo s finančnými aktívami, ktorými môžu disponovať. Investovať do ďalšieho podnikania? Ponechať si akcie? Dôverovať bankám? Niektorí odborníci radia investíciu do stabilných komodít, ako je napríklad zlato. V tomto článku chcem poukázať na riziká investovania do inej zaujímavej oblasti - do umenia, respektíve umeleckých predmetov - obrazov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: Kron)

Obchodovaniu so starožitnosťami, a teda aj staršími obrazmi som sa kedysi intenzívne venoval, teraz už len sporadicky. Zanechal som to z dôvodu, že seriózne, transparentné obchodovanie upadlo do tej miery, že doslova živorí, a jediné, čo občas obchodníka vytrhne z biedy a finančnej mizérie, je jednorazový "kšeft", nezriedka s tovarom pochybného pôvodu.

Kde je dopyt, tam je ponuka, a na Slovensku je dopyt, doslova hlad po kvalitných obrazoch maliarov tzv. slovenskej moderny (Benka, Fulla, Galanda, Bazovský, Medňanský či Sokol). Inzeráty typu: Kúpim obrazy maliarov slovenskej moderny nájdete v inzertných aj Katolíckych novinách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme mnohých kvalitných výtvarníkov, absolventov výtvarných škôl a akadémií, ale aj veľmi zručných amatérov, pre ktorých nie je problém namaľovať obraz v štýle žiadaného autora, pretože - bez toho, aby som znevažoval tvorbu "modernistov" - slovenské, ale aj svetové moderné umenie bolo práve o tom: namiesto prepracovanej, neraz ťažkopádnej maľby, akoby maľovanej asfaltom, ponúknuť sviežosť, jednoduchosť, maliarsku skratku, gesto, znak či symbol. Ak sa chce človek živiť maliarskym remeslom, musí byť pripravený na to, že na presadenie sa vlastnou tvorbou musí čakať roky, desaťročia a nezriedka sa slávy nedožije. V histórii maľby je takýchto príkladov mnoho (za všetkých Vincent Van Gogh). A z niečoho predsa musí žiť... Preto sa niektorí vydávajú cestou falzifikátorov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dokázať niekomu, že je falzifikátor, totiž vôbec nie je ľahké, skôr naopak. Aj keď vás prichytia priamo pri maľovaní takého obrazu, o nič nejde, vždy sa môžete vyhovoriť, že si pre vlastné potešenie maľujete kópiu, alebo sa snažíte namaľovať obraz v štýle obľúbeného autora, aby ste si osvojili jeho techniku a posunuli sa tak vo vlastnej tvorbe dopredu. Týmto spôsobom sa totiž učilo a učí množstvo výtvarníkov. Niektorí sa maľovaním kópií či obrazov v štýle iných umelcov "zabávali" aj keď boli už slávnymi autormi (napr. Michelangelo). Dolapenie falzifikátora je problematické aj preto, lebo väčšinou obrazy nepredáva on, ale je v spojení s priekupníkom, ktorý sa - keď mu prídu na to, že obraz je falzifikát - vyhovorí na nevedomosť a s obrazom pod pazuchou beztrestne odkráča. Dokázať mu, že vedel o tom, že ponúka falzifikát, je veľmi ťažké.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa slov odborníkov z aukčných spoločností sa zhruba jedna pätina z ponúkaných obrazov na aukciu nedostane práve pre podozrenie, že ide o falzifikát. Čo myslíte, čo sa stane s tými, ktorí ich ponúkli a čo sa stane s tými obrazmi? Nie, priekupníci nejdú pred súd a obrazy sa nezničia. Jednoducho sa ponúknu inde, neraz visia v kamenných starožitníctvach, či roky putujú medzi zberateľmi, ktorí keď prídu na to, že boli oklamaní, nezriedka kompenzujú svoju stratu ďalším predajom.

Dvadsať percent je možno dosť, ale iné krajiny sú na tom ešte horšie. Experti predpokladajú, že v Česku je päťdesiat percent zo všetkých ponúkaných obrazov falzifikátov a podobne je to aj v iných krajinách západnej Európy. Existuje riešenie? Možno si myslíte, že certifikát pravosti od znalca by takým mohol byť. No zájdime si pre ilustráciu do Ameriky: Známy francúzsky maliar 19. storočia Gustave Courbet namaľoval za celý život približne dvetisíc obrazov, no len v amerických súkromných zbierkach a múzeách odborníci narátali takmer štyritisíc olejomalieb, na ktoré je vystavený certifikát pravosti... A čo obrazy v Európe, Ázii či Austrálii? Neviem, či by bolo možné spočítať, koľko obrazov počas svojho život namaľoval napríklad M. A. Bazovský, ak by to však bolo možné a dokázali by sme spočítať všetkých "Bazovských" v zbierkach galérií a súkromných zberateľov na Slovensku a v okolitých štátoch, dospeli by sme možno tiež k zaujímavým číslam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako teda investovať do umenia a neprerobiť? Odporúčam kupovať na veľkých aukciách či v renomovaných obrazárňach a starožitníctvach, ktoré budú garantovať vrátenie peňazí v prípade dokázania nepravosti diela. Ak narazíte na známe meno v malom zastrčenom starožitníctve, buďte opatrní. Starožitník nie je hlúpy, vie, že v svojom obchode nedostane takú cenu, akú by mohol dostať na veľkej aukcii. Ak obraz predáva vo svojom krámiku na periférii, môže byť dôvodom to, že ide o falzifikát. Keď vám ukáže obraz s podpisom významného autora a už na prvý pohľad bude zrejmé, že ide minimálne o netypické dielo, ktoré sa na autorovu tvorbu nebude ponášať, môže použiť známu fintu a do éteru vypustí rečnícku otázku: Prečo by niekto ten obraz podpisoval Bazovského podpisom, keď sa to na jeho tvorbu vôbec nepodobá? Priekupníci totiž často (nezriedka v zahraničí) kupujú obrazy bez podpisov, napodobnia podpis známeho umelca, na ktorého tvorbu sa aspoň trochu ponáša, a potom ho ponúkajú s rozprávkou o tom, že ide o autorovu ranú/neskorú tvorbu alebo len taký experiment.

Ak sa rozhodnete pre kúpu na aukcii, určite nevrazte všetky peniaze do jedného obrazu a nedražte, až pokým sa nedostanete na strop svojich možností. Kúpte radšej viac lacnejších obrazov a nepohrdnite ani kresbami či grafikami. No osobne by som odporučil kúpiť obraz žijúceho autora, aj mladšieho, u ktorého nebude pochybnosť o pravosti, keďže mnohí svoje diela osobne ponúkajú cez internet či vás radi privítajú vo svojom ateliéri. Okrem toho predaj diel nežijúcich autorov nie je podporovaním umenia, ale rôznych priekupníkov a špekulantov, a určite vás poteší, keď budete sledovať úspešnú kariéru autora, na ktorého ste kúpou jeho obrazu v mladosti vsadili a pomohli mu tak prežiť prvé neľahké roky.

Jozef Kron

Jozef Kron

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem, prežívam, uvažujem, tvorím... Až sa mi nazbieralo na román - nech sa páči: Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéFikciaSúkromnéKrátke

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu